English
French
Dutch
German
Polish
Portuguese
Slovakian
Turkish
Log In
Email
Password
You don't have a Login? Sign Up here.
Email
Re-enter Email
Password
Re-enter Password
By clicking Sign Up, you agree to our
Terms
and that you have read it.
Once registered you will have access to your own Athlete Profile on Swimrankings. You can add a photo and complete your biography. Changes to Athlete Profiles can be made exclusively by the holder of the Athlete Profile. In the event that you have photos and details for another athlete, why not encourage them to register for their own Athlete Profile? Coaches and club officials that would like to submit information on several athletes should contact us via email.
It should be noted that photos and athlete biographies are made public and can be viewed at by all users of Swimrankings and SplashMe.
By clicking "OK", you agree to the terms and conditions of Swimrankings.
Home
SplashMe
SplashMe
Upcoming Meets
Athletes
Search
Top 50 Athletes (current)
Top 100 Men (current)
Top 100 Women (current)
Top 100 Men (alltime)
Top 100 Women (alltime)
Records
Rankings
Top Times
Search
Meets
Recent meets
Meet list by type
Search
Calendar
List
Search
Splash Software
Meet Manager
Team Manager
Order
Entries
About Swimrankings
Point scoring:
FINA 2024
FINA 2023
FINA 2022
FINA 2021
FINA 2020
Rudolph 23
Rudolph 22
Rudolph 20
Masters 24
Masters 23
Masters 22
International Basler Cup
Long Course (50m)
Basel (SUI)
28 - 30 May 2021
Select...
Clubs
New Records
Top results
Men's events:
Select...
50m Freestyle
100m Freestyle
200m Freestyle
400m Freestyle
50m Backstroke
100m Backstroke
200m Backstroke
50m Breaststroke
100m Breaststroke
200m Breaststroke
50m Butterfly
100m Butterfly
200m Butterfly
200m Medley
400m Medley
50m Freestyle Lap
50m Breaststroke Lap
50m Butterfly Lap
4 x 50m Freestyle
4 x 50m Medley
Women's events:
Select...
50m Freestyle
100m Freestyle
200m Freestyle
400m Freestyle
50m Backstroke
100m Backstroke
200m Backstroke
50m Breaststroke
100m Breaststroke
200m Breaststroke
50m Butterfly
100m Butterfly
200m Butterfly
200m Medley
400m Medley
50m Freestyle Lap
50m Breaststroke Lap
50m Butterfly Lap
4 x 50m Freestyle
4 x 50m Medley
Men, 200m Backstroke, Final, Open
Men, 200m Backstroke, Prelim, 15 - 16 years
Men, 200m Backstroke, Prelim, 13 - 14 years
Men, 200m Backstroke, Prelim, 12 years and younger
Men, 200m Backstroke, Prelim, Open
Men, 200m Backstroke, Final, Open
28 May 2021 - 16:25
Time
Pts.
1.
KEMPF, Fabian
2001
SUI
SC Uster
2:07.49
676
2.
ROEMER, Niklas
2005
GER
TV Wetzlar
2:13.56
588
3.
BERNARDON, Julio
2006
SUI
Limmat Sharks Zuerich
2:14.24
579
4.
SCHMIEDEFELD, Richard
2005
GER
SV Cannstatt 1898
2:15.11
568
5.
RIBOUX, Paul
2005
FRA
Angers Natation
2:16.22
554
6.
PICARD, Sam
2004
SUI
Schwimmverein Baar
2:18.55
527
7.
HOIGNE, Frederic
2007
SUI
Schwimm-Klub Bern
2:19.65
514
8.
MAURER, Kay Andrin
2003
SUI
SC Uster
2:20.14
509
9.
TSCHIGG, Luis
2004
SUI
SC Schaffhausen
2:19.38
517
10.
FORMUZAL, Egor
2004
GER
TV Wetzlar
2:20.68
503
11.
ALLEGRINI, Gilles
2003
SUI
Lausanne Aquatique
2:21.57
494
12.
BALZ, Garry
2002
GER
SUI - Schwimmverein beider Basel
2:22.11
488
13.
GERMANN, Gian
2006
SUI
Swim Team Lucerne
2:25.00
459
14.
ERZINGER, Til
2005
SUI
Schwimmclub Thalwil
2:25.15
458
15.
VOGT, Fabien
2001
SUI
Schwimmclub Allschwil
2:25.20
457
16.
HOIGNE, Leonard
2005
SUI
Schwimm-Klub Bern
2:28.13
431
Men, 200m Backstroke, Prelim, 15 - 16 years
28 May 2021 - 11:14
Time
Pts.
1.
BERNARDON, Julio
2006
SUI
Limmat Sharks Zuerich
2:15.85
559
2.
ROEMER, Niklas
2005
GER
TV Wetzlar
2:17.08
544
3.
SCHMIEDEFELD, Richard
2005
GER
SV Cannstatt 1898
2:17.70
536
4.
RIBOUX, Paul
2005
FRA
Angers Natation
2:19.31
518
5.
ERZINGER, Til
2005
SUI
Schwimmclub Thalwil
2:25.30
457
6.
GERMANN, Gian
2006
SUI
Swim Team Lucerne
2:26.10
449
7.
DISERENS, David
2005
SUI
Swim Team Biel-Bienne
2:26.63
444
8.
HOIGNE, Leonard
2005
SUI
Schwimm-Klub Bern
2:28.62
427
9.
SALONEN, Tommi
2005
SUI
Schwimm-Klub Bern
2:28.67
426
10.
SCHULZ, Joaquin
2006
SUI
Swim Team Lucerne
2:29.15
422
11.
HOOG, Tom
2005
SUI
Schwimmverein beider Basel
2:29.28
421
12.
SADLER, Theo
2005
SUI
Schwimm-Klub Bern
2:30.88
408
13.
BERTSCHI, Finn
2005
SUI
SC Uster
2:32.71
393
14.
LAMONT, Ellis
2006
SUI
Schwimmverein beider Basel
2:33.65
386
15.
KNAB, Yannick
2006
SUI
Schwimmclub Liestal
2:33.74
385
16.
GARTMANN, Enrico
2005
SUI
SC Uster
2:34.97
376
17.
SAUCY, Gaetan
2006
SUI
Club de Natation Delemont
2:41.62
332
18.
MEAD, Leighton
2005
USA
SUI - SC Bottmingen-Oberwil
2:49.81
286
19.
LEPPICH, Thomas
2005
GBR
SUI - Schwimmverein beider Basel
2:52.03
275
Men, 200m Backstroke, Prelim, 13 - 14 years
28 May 2021 - 11:14
Time
Pts.
1.
HOIGNE, Frederic
2007
SUI
Schwimm-Klub Bern
2:20.72
503
2.
BLUMENTHAL, Loris
2007
SUI
SC Uster
2:28.95
424
3.
GATES, Hamilton
2008
USA
SUI - Limmat Sharks Zuerich
2:32.49
395
4.
SCHUMACHER, Simon
2007
GER
SV Cannstatt 1898
2:33.71
386
5.
SCIULLO, Tim
2007
SUI
SC Uster
2:36.71
364
6.
HOF, Janis
2007
SUI
Schwimmverein beider Basel
2:36.89
363
7.
GIORGETTI, Yann
2007
SUI
Schwimmverein beider Basel
2:37.29
360
8.
MARKOVIC, Filip
2008
SRB
SUI - Limmat Sharks Zuerich
2:38.68
350
9.
RUDOLF, Niels
2008
SUI
Schwimmverein Baar
2:39.41
346
10.
GUSMINI, Emanuele
2007
SUI
Limmat Sharks Zuerich
2:39.50
345
11.
SCHIEDT, Julius
2007
GER
SUI - Schwimmgemeinschaft Liechtenstein
2:39.78
343
12.
BIRRER, Tobias
2008
SUI
Swim Regio Solothurn
2:40.05
341
13.
KETTINGER, Fabian
2008
GER
SV Cannstatt 1898
2:40.49
339
14.
MAURI, Akira
2007
SUI
Limmat Sharks Zuerich
2:40.58
338
15.
SCHMID, Johannes
2008
SUI
Swim Team Biel-Bienne
2:42.61
326
16.
STEINER, Aris
2008
SUI
SC Uster
2:44.80
313
17.
WUNDERLIN, Maxim
2007
SUI
Limmat Sharks Zuerich
2:45.13
311
18.
MAURER, Cyrill
2007
SUI
Swim Team Biel-Bienne
2:45.25
310
19.
OBERLI, Severin
2007
SUI
Schwimmclub Liestal
2:45.37
309
20.
RADIVOJEVIC, Dusan
2007
SRB
SUI - Schwimmverein beider Basel
2:52.16
274
21.
KOENIG, Kevin
2008
GER
SG Schwimmen Muenster
2:52.52
273
22.
FUEGLISTALER, Tristan
2008
SUI
Schwimmverein beider Basel
2:53.37
269
23.
FIALA, Christian Jaro
2008
SUI
Swim Team Biel-Bienne
2:53.43
268
24.
WEIBEL, Joshua
2007
SUI
Schwimmclub Fricktal
2:54.79
262
25.
CHARTRON, Janne
2007
GER
SUI - SC Uster
2:54.96
261
26.
SALADIN, Aurel
2007
SUI
SC Schaffhausen
2:54.99
261
DSQ
CUENI, Cyrille
2008
SUI
Swim Team Biel-Bienne
2:38.10
-
Men, 200m Backstroke, Prelim, 12 years and younger
28 May 2021 - 11:14
Time
Pts.
1.
FERNANDES, Diemo Jayson
2009
SUI
Schwimmclub Winterthur
2:35.07
375
2.
SCHLUMPF, Frederic
2010
SUI
SC Uster
2:50.52
282
3.
ALFIREVIC, Deny
2009
GER
SUI - Limmat Sharks Zuerich
2:51.41
278
4.
MUELLER, Benjamin
2009
SUI
Swim Team Biel-Bienne
2:52.68
272
5.
WUEST, Julius
2011
SUI
Limmat Sharks Zuerich
2:58.11
248
6.
GLOOR, Marlon
2010
SUI
SC Schaffhausen
3:00.14
239
7.
PINGELLI, Joel
2011
SUI
Schwimmclub Romanshorn
3:02.62
230
8.
VON EICHEL-STREIBER, Justus
2010
GER
SG Schwimmen Muenster
3:08.37
209
9.
TANG, Owen
2010
CAN
SUI - Limmat Sharks Zuerich
3:21.26
171
10.
ROHR, Luka
2009
GER
SUI - Schwimmgemeinschaft Liechtenstein
3:23.88
165
11.
CANCELA, Alvaro
2009
SUI
Schwimmclub Allschwil
3:35.35
140
Men, 200m Backstroke, Prelim, Open
28 May 2021 - 11:14
Time
Pts.
1.
KEMPF, Fabian
2001
SUI
SC Uster
2:12.17
607
5.
PICARD, Sam
2004
SUI
Schwimmverein Baar
2:17.79
535
7.
MAURER, Kay Andrin
2003
SUI
SC Uster
2:20.50
505
9.
FORMUZAL, Egor
2004
GER
TV Wetzlar
2:21.70
492
10.
TSCHIGG, Luis
2004
SUI
SC Schaffhausen
2:21.96
490
11.
WEIDNER, Bruno
2004
SUI
Swim Team Biel-Bienne
2:22.85
480
12.
ALLEGRINI, Gilles
2003
SUI
Lausanne Aquatique
2:24.25
467
13.
BALZ, Garry
2002
GER
SUI - Schwimmverein beider Basel
2:24.52
464
16.
VOGT, Fabien
2001
SUI
Schwimmclub Allschwil
2:26.56
445
23.
PAPE, Colin
2003
SUI
Club de Natation Delemont
2:30.38
412
24.
TSCHAN, Yannick
2002
SUI
Schwimm-Klub Bern
2:30.44
411